Η προώθηση της Ελληνικής Γαστρονομίας στην Ε.Ε. & Τρίτες Χώρες συνεχίζεται για μια ακόμη χρονιά από την Λέσχη Αρχιμαγείρων Αττικής Ακρόπολις και αυτή την φορά στα πλαίσια της συνεργασία μας με την Ιn-Planet, η Λέσχη Αρχιμαγείρων, Αρχιζαχαροπλαστών, Αρτεργατών, Επιστημόνων Επισιτισμού Αττικής Ακρόπολις φιλοξένησε στη χώρα μας μαθητές ζαχαροπλαστικής από τη σχολή Trgovinsko-ugostiteljska skola Leskovac της Σερβίας σειρά σεμιναρίων και γευσιγνωσία Ελληνικών παραδοσιακών γλυκών με θέμα Ελληνικά Παραδοσιακά Γλυκά.
Η Λέσχης Αρχιμαγείρων Αρχιζαχαροπλαστών Αρτεργατών Επιστημόνων Επισιτισμού Αττικής Ακρόπολις έχει στόχο να παρουσιάζει, να προωθεί, και ο σκοπός είναι να γίνει brand σε παγκόσμιο επίπεδο η Ελληνική Γαστρονομία. Ευχαριστούμε θερμά τα μέλη της Λέσχης μας που παραβρέθηκαν σε αυτό το σπουδαίο σεμινάριο γαστρονομίας.
Το πρόγραμμα έχει ως εξής Σάββατο Καλωσόρισμα Δευτέρα Παρουσίαση (Σιροπιαστά γλυκά) Μπακλαβάς – Σαραγλί Τρίτη Κανταΐφι Τετάρτη Παρουσίαση λέσχης Αρχιμαγείρων, Αρχιζαχαροπλαστών, Αρτεργατών, Επιστημόνων Επισιτισμού Αττικής Ακρόπολις (Ο επαγγελματίας ζαχαροπλάστης στην Ελλάδα) Πέμπτη Βενιζελικά – Παστέλι Παρασκευή Ραβανί – Σάμαλι Σάββατο Γαλακτομπούρεκο Δευτέρα Χαλβάς Σιμιγδαλένιος Τρίτη Παρουσίαση κ. Θεοφάνης Γεωργόπουλος (χρήση του ελαιολάδου στη ζαχαροπλαστικήPastry Τετάρτη wine pairing κ.Νικου Πολίτη sommelier της Λέσχης Acropolis, κρασί SAMOS.